Ażurowe ogrodzenia budowlane - jest w czym wybierać...

Ażurowe ogrodzenia budowlane - jest w czym wybierać...

Ogrodzenia budowlane ażurowe - jest w czym wybierać...

Na świecie są miliony budów. Wszystkie w taki czy inny sposób muszą być jakoś zabezpieczone i wyizolowane z normalnego użytkowania. I tu właśnie pojawiają się ogrodzenia tymczasowe, a mówiąc bardziej precyzyjnie ogrodzenia budowlane. Oczywiście co kraj to obyczaj, inne przepisy i regulacje, inna wrażliwość na bezpieczeństwo, inne motywacje (np. by chronić ludzi, a czasem by zabezpieczać mienie) i inne (na poziomie technologicznych szczegółów) ogrodzenia budowlane. Rzecz jasna, używając terminologii typu "ogrodzenie tymczasowe" czy "ogrodzenie budowlane", mówimy o rozwiązaniach systemowych, o materialnych wytworach technicznych świadomie zaprojektowanych i wyprodukowanych, a nie naprędce zaaranżowanych atrapach z różnego rodzaju odpadów, palików, taśm, drutów, folii, które na dodatek szpecą przestrzeń... Trzeba jednak przyznać, że niezależnie od jakości takich ogrodzeń ochronnych i kreatywności ich twórców - i tak zawsze w większym lub mniejszym zakresie najbardziej nawet prymitywne ogrodzenia tymczasowe służą szeroko rozumianemu bezpieczeństwu.

Ogrodzenia budowlane ażurowe - skąd taka logika konstrukcji 

Jedną z najbardziej powszechnych form wygradzania przestrzeni roboczych, a więc i placów budów są ogrodzenia budowlane ażurowe. To lekkie panele przenośne z wypełnieniem siatkowym. Prosta zasada konstrukcji - rama + wypełnienie - jest doskonale znana z rynku ogrodzeniowego. Tu tylko mamy do czynienia z inną formą użytkowania - nie stałą, nie docelową - a tymczasową, czyli ograniczoną w czasie. I ta właśnie forma użytkowania w zasadniczy sposób przekłada się na logikę konstruowania paneli ażurowych. Jeśli mają one mieć charakter tymczasowy, jeśli mają być wielokrotnie przenoszone i mają pozwalać szybko tworzyć ogrodzenie placu budowy - to muszą być do tego przystosowane, czyli powinny być w miarę lekkie i powinny pokrywać jednorazowo stosunkowo dużą przestrzeń. To z kolei decyduje o tym, że i materiał wsadowy w postaci rur i drutów nie może być zbyt ciężki. Wpływa to też na ustandaryzowanie niektórych parametrów - takich jak długość paneli (ok. 3,5 m) czy stosunkowo duże oczka wypełnień ażurowych.

A jednak wielość - panele ażurowe  

Biorąc pod uwagę samą prostą zasadę konstruowania paneli ażurowych, można odnieść wrażenie, że nie ma tu żadnej filozofii i że na pozór nie ma sensu zawracać sobie głowy technicznymi niuansami. A jednak... Nawet w tak prostej strukturze jaką jest ogrodzenie budowlane ażurowe może być szereg zmiennych, które będą mieć wpływ na właściwości użytkowe paneli, a także na ich cenę. Poniżej przedstawiamy syntetyczny podział paneli ażurowych dostępnych w portfolio produktowym marki VEBERBAU (podział ze względu na konstrukcję ramy).

Ogrodzenia budowlane ażurowe: prostokątne panele typu standard  

To ażurowe ogrodzenie budowlane z prostokątną ramą i wypełnieniem siatkowym z dużym oczkiem. To panele o długości ok. 3,5 m i wysokości 2 m. Nie posiadają wzmocnień technologicznych. Wypełnione są stalową siatką o dużych oczkach. Same oczka w poszczególnych typach paneli tej grupy w niewielkim zakresie mogą się różnić od siebie. Podobnie różnice występują także w elementach składowych ram paneli (średnice rur ramowych). 

Ogrodzenia budowlane ażurowe: panele owalne (łukowe) 

Panele owalne swoją nazwę zawdzięczają owalnym górnym narożnikom. Rama w odróżnieniu od paneli prostokątnych jest zbudowana z 2, a nie 4 odcinków rurowych. Główną rurę konstrukcyjną ramy na etapie produkcji wygina się, a potem łączy w dwóch punktach styku z dolną poprzeczką. Wypełnienie stanowi siatka z dużym lub gęstym oczkiem.

Ogrodzenie budowlane ażurowe: panele wzmocnione typu CP

Ogrodzenie budowlane "CP" to wzmocniona odmiana standardowych paneli z prostokątną ramą i siatką z dużymi oczkami. Ich charakterystyczną cechą są cztery ochronne narożnikowe nakładki wykonane z blachy stalowej (ang. "corner plates" = "CP").

Ogrodzenia budowlane ażurowe: panele wzmocnione dodatkową rurą ramową

Ogrodzenia tymczasowe budowlane tego typu są wzmocnione dodatkową stabilizującą rurą poziomą lub pionową. Rama w tej grupie produktowej może być prostokątna lub owalna ("round top"), a wypełnienie - siatkowe standard lub z gęstym oczkiem ("anticlimb"). 

Ogrodzenie budowlane ażurowe: panele niskie

Panele tymczasowe niskie produkowane są w kilku różnych odmianach - jako prostokątne panele ażurowe o standardowej długości ok. 3,5 m, jako panele krótkie oraz jako panele owalne. Swoją nazwę zawdzięczają oczywiście wysokości - która tu mieści się w przedziale 1-1,2 m (typowe ogrodzenie tymczasowe budowlane - ok. 2 m).

Ogrodzenie budowlane ażurowe: panele krótkie (wyrównawcze)

Ogrodzenia tymczasowe krótkie - tak jak wskazuje ich nazwa - mają mniejszą długość (ok. 2,2 m) niż standardowe ogrodzenia tymczasowe budowlane (ok. 3,5 m). Panele krótkie występują dodatkowo w wariancie wzmocnionym, tj. z dodatkową poprzeczką. 

Ogrodzenie budowlane ażurowe: panele typu "rura w rurę"

Ogrodzenie tymczasowe "rura w rurę" produkuje się inaczej niż panele standardowe. Tu poprzeczki konstrukcji ramowej nie tylko stykają się ze słupkami - a więcej - przez specjalnie przygotowane otwory technologiczne w słupkach, wprowadzane są do wnętrza słupków i dopiero wówczas poddawane są procesowi obróbki spawalniczej.  

Ażurowe ogrodzenie budowlane - jakie stosować kryteria wyboru 

Patrząc na powyższe zestawienie - śmiało można powiedzieć, że dużo tego. A to tylko ogrodzenia tymczasowe budowlane skategoryzowane w jednym ujęciu - ze względu na konstrukcję ramy... Jak widać ogrodzenia tymczasowe ażurowe niejedno mają imię. Jest w czym wybierać... Co w takiej sytuacji może zrobić klient? Najważniejsze to dobrze sprecyzować swoje oczekiwania w powiązaniu z wymogami danego projektu. Wiedząc czego się chce, zawsze można znaleźć rozwiązanie - oczywiście przy uwzględnieniu możliwości budżetowych.

Na koniec - przy tym całym zróżnicowaniu produktowym, należy też pamiętać, że ogrodzenia budowlane ażurowe, ale także i ogrodzenia budowlane pełne - to tylko ogrodzenia tymczasowe, które mają pełnić rolę ochronnego zabezpieczenia na czas trwania danego projektu. W tym sensie bądźmy profesjonalni, dbajmy o bezpieczeństwo - ale nie dajmy się zwariować... ;) 

Ostatecznie, zgodnie ze starym porzekadłem: kto pyta, nie błądzi - w razie wątpliwości, najlepiej zapytać o poradę. Rozmowa z VEBERBAU na pewno pozwoli szybciej podjąć właściwą decyzję.

 


 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl