Akcesoria montażowe - dodatki, które mają znaczenie...
Kiedy wypowiadamy takie frazy jak "ogrodzenia tymczasowe", "ogrodzenia budowlane" czy "ogrodzenia przenośne" - to myślimy zazwyczaj o już gotowym, ustawionym w określonej przestrzeni roboczej bądź użytkowej ogrodzeniu, które jest spionizowane, stabilne i która pełni już swoje funkcje. W tym uproszczonym wyobrażeniu - które niemal automatycznie narzuca się każdemu, kto miał do czynienia z zagadnieniem ogrodzeń tymczasowych - zapominamy o detalach, zapominamy o akcesoriach montażowych, o całej tej wielkiej grupie produktowej, dzięki której ogrodzenie tymczasowe budowlane może być tym, do czego zostało powołane.
Ogrodzenie tymczasowe a osprzęt
To właśnie akcesoria montażowe sprawiają, że poszczególne elementy składowe finalnego ogrodzenia, spośród których najbardziej spektakularne są panele tymczasowe (nieważne czy ażurowe czy pełne) - przeradzają się w wyniku serii prostych działań technicznych w pełnoprawne ogrodzenie tymczasowe. Bez osprzętu, czasem na pozór drobnego, ogrodzenie tymczasowe zamiast chronić, zamiast dawać poczucie bezpieczeństwa - może stać się źródłem zagrożenia. Dlatego apelujemy - zwracajmy wszyscy uwagę nie tylko na same panele, ale także i na akcesoria, na ich jakość, na odpowiednią ilość. Oszczędności w tym zakresie mogą okazać się bardzo bolesne. Niestety, z naszych doświadczeń jako sprzedawcy ogrodzeń tymczasowych - wynika, że tendencje "oszczędnościowe" na poziomie zakupowym wciąż są duże...
Dylematy - ogrodzenie budowlane i akcesoria
Czy kupując ogrodzenie budowlane pełne wybrać złączkę z grubszej blachy czy tę ekonomiczną? Czy zastosować jedną czy dwie złączki? Czy opłaca się oszczędzać na podporach - stosując je - nie do każdego panelu - a tylko do co drugiego lub trzeciego - by tylko pozorować, że zamontowane ogrodzenie tymczasowe jest stabilne... Tego typu dylematy są dość częste i jakżeż potencjalnie niebezpieczne jeśli zostaną niewłaściwie rozstrzygnięte. Dziś już wszyscy musimy zdawać sobie sprawę - zarówno dostawcy ogrodzeń, jak i odbiorcy - że w związku z globalnym ociepleniem nasza część Europy przestała być obszarem wolnym od ekstremalnych zjawisk pogodowych... Gwałtowne burze i huragany zdarzają się coraz częściej i niestety dzieje się to w najbardziej aktywnych okresach dla branży budowlanej - czyli latem i jesienią. Niestety w takich sytuacjach ogrodzenia budowlane - źle zabezpieczone, bez odpowiedniego osprzętu - nie wytrzymując naporu wiatru - w najlepszym wypadku - przewracają się, a często ulegają poważnym uszkodzeniom - i co gorsza przyczyniają się do zniszczeń w najbliższym otoczeniu (np. uszkadzając zaparkowane w pobliżu samochody).
Absolutne minima
W dużym uproszczeniu, abstrahując od specyficznych uwarunkowań i rodzajów paneli - aby ogrodzenie budowlane tymczasowe mogło być ustawione zgodnie ze sztuką - należy zastosować (co jest absolutnym minimum!) stopy, czyli podstawy obciążające oraz stalowe złączki (inaczej klamry lub obejmy). To niezbędne elementy pionizacji, spójności i stabilizacji poszczególnych paneli, które można wzbogacać o kolejne akcesoria, które będą wzmacniać określone cechy i przyczyniać się do tego, że ogrodzenie tymczasowe będzie spełniać swoje zadania.
Więcej osprzętu do ogrodzeń tymczasowych
Spośród innych elementów montażowych oraz obsługowych należy zwrócić uwagę na takie produkty jak podpory do paneli (niemal obligatoryjne, gdy stosuje się ogrodzenie budowlane pełne), różnego rodzaju szpilki do kotwienia podpór, zawiasy do bram i furtek, kółka, plandeki ochronne, wysięgniki do drutu, nadstawki podwyższające ogrodzenie tymczasowe budowlane, palety transportowo-magazynowe, zabezpieczenia przed wysunięciem paneli... A to tylko część tego, co składa się na systemowy asortyment montażowy VEBERBAU.
Konkluzja
Na zakończenie należy stwierdzić, że najważniejsza w tym wszystkim - w tej grze o bezpieczeństwo - jest nasza świadomość, nasza dyspozycja do myślenia w kategoriach bezpieczeństwa, nasza chęć do szukania sposobów i narzędzi do tego, by nasze środowisko pracy było bezpieczne.