Lekkie barierki tymczasowe - czyli stal kontra plastik
Bariery tymczasowe to ważna część systemu zabezpieczeń ochronnych, który tworzą wszystkie niedocelowe ogrodzenia tymczasowe (inaczej: ogrodzenia przenośne lub ogrodzenia mobilne). Lekkie barierki przenośne nie są monolityczną grupą produktów - zarówno w sensie użytkowym jak i materiałowym. Można powiedzieć, że ich pola eksploatacji są wyjątkowo rozbudowane, wręcz uniwersalne. Oczywiście niezależnie od miejsca zastosowania barierek ich wspólnym mianownikiem jest zawsze jakiś aspekt bezpieczeństwa. Tak jest np. w branży imprez masowych, gdzie stalowe barierki tymczasowe pełnią rolę ogrodzenia o charakterze przeciwtłumowym, a także w branży drogowej czy budowlanej, gdzie bariery przenośne zabezpieczają, np. wykopy czy wyznaczają strefy wyłączone z normalnego użytkowania lub wskazują miejsca potencjalnie groźne dla zdrowia i życia pracowników lub osób postronnych.
Stalowe bariery tymczasowe w odwrocie
O ile niegdyś cały obszar barierowych zabezpieczeń zdominowany był przez mobilne bariery wykonane ze stali - to obecnie coraz częściej muszą one konkurować z barierami PCV (PVC / PCW), czyli barierami z tworzywa sztucznego. Dzieje się tak przede wszystkim w branży budowlanej czy w drogownictwie oraz przy robotach o charakterze instalatorskim (prace telekomunikacyjne, elektroinstalatorskie, wodno-kanalizacyjne itp.). Ekspansja barierek PCV jest mniej widoczna w branży eventowej, w której wciąż dominują stalowe barierki tymczasowe, których nawet alternatywne nazwy są powiązane z branżą imprez masowych - tj. "barierki imprezowe" lub "barierki koncertowe". To jednak zrozumiałe. Stalowe barierki bardziej spełniają funkcje zabezpieczeń o charakterze przeciwtłumowym niż barierki z tworzywa sztucznego. W branży imprezowej barierki PCV są wykorzystywane raczej jako uzupełnienie, a nie jako główne ogrodzenie przeciwtłumowe.
Ograniczona wymienność
Bariery tymczasowe stalowe i bariery PCV (PVC) mają wiele cech wspólnych. Często mogą być stosowane wymiennie. Do ich montażu nie są potrzebne specjalne akcesoria montażowe jak w przypadku typowych paneli tymczasowych, gdzie - aby stworzyć w pełni funkcjonalne ogrodzenie budowlane - trzeba zastosować złączki i stopy stabilizujące. Barierki przenośne wolne są od takich "uciążliwości", co wydatnie przekłada się szybkość montażu. Zarówno przenośne bariery stalowe i bariery PCV pozwalają tworzyć ciągi wygrodzeniowe o dowolnej długości i - co ważne - dowolnie "łamane". Wystarczy po prostu połączyć poszczególne barierki metodą "hak - uszko". Na pewno jednak, jeśli będzie nam chodzić o akcentowanie ostrzegawczego charakteru wygrodzenia - warto posłużyć się barierkami z tworzywa sztucznego, których cała logika projektowo-produkcyjna nastawiona jest na zaspokajanie potrzeb ostrzegawczych. W tym sensie bariery PCV mają wiele wspólnego z pachołkami drogowymi. Pachołki drogowe niezależnie od rozmiaru przede wszystkim sygnalizują niebezpieczeństwo. Bariery PCV (PVC) podobnie. Warto też pamiętać, że o zastosowaniu barier PCV może decydować materiał z którego zostały wykonane. Na przykład w sąsiedztwie infrastruktury energetycznej lub przy pracach elektroinstalatorskich - powinno stosować się właśnie barierki PCV. Stalowe bariery przenośne byłyby w takim środowisku dość ryzykownym rozwiązaniem ochronnym.
Zasadnicze wyróżniki (w uproszczeniu)
Próbując znaleźć jakąś konkluzję, która mogłaby określić główne różnice eksploatacyjne, z którymi mamy do czynienia w wypadku barier tymczasowych wykonanych ze stali i tych z tworzywa sztucznego można w uproszczeniu powiedzieć, że barierki stalowe pełnią przede wszystkim funkcje zaporowe, a bariery PCV (PVC) głównie ostrzegawcze. Oczywiście obie funkcje w poszczególnych typach barier się łączą gdzieś na niższym poziomie użytkowym, ale nie ma to wpływu na zasadnicze rozgraniczenie.
Barierki tymczasowe - tylko jako uzupełnienie
Należy jednak pamiętać, że ani bariery stalowe, ani bariery PCV nie mogą pełnić roli pełnoprawnego ogrodzenia placu budowy jako zewnętrzne ogrodzenie budowlane. Mogą być tylko uzupełniającym wewnętrznym ogrodzeniem ochronnym (np. do zabezpieczania wykopów, studzienek, kanałów, uskoków). Zewnętrzne ogrodzenie budowlane, które wyznacza granice placu budowy czy obszaru roboczego może być wykonane tylko z paneli tymczasowych o wysokości minimum 150 cm. Barierki tymczasowe - których wysokość oscyluje wokół 1-1,2 m - tego warunku nie spełniają.