Ogrodzenia pełne z blachy i ogrodzenia panelowe - czym się różnią?

Ogrodzenia pełne z blachy i ogrodzenia panelowe - czym się różnią?

Do ochrony terenów prywatnych, przemysłowych czy publicznych stosuje się różne rozwiązania. Najpopularniejsze są ogrodzenia pełne z blachy i panelowe. Na rynku dostępne są propozycje, które różnią się między sobą takimi cechami, jak materiał, konstrukcja czy wygląd. Wybór odpowiedniej konstrukcji może więc być trudnym zadaniem. Aby podjąć decyzję, warto poznać cechy każdego rozwiązania oraz sytuacje, w których dany płot sprawdzi się najlepiej. O tym wszystkim opowiadamy w tym artykule, dlatego zapraszamy do dalszego czytania!

Ogrodzenia pełne z blachy – podstawowe informacje

Konstrukcje te są wykonane z jednolitej powierzchni metalowej (pełnej blachy stalowej bądź aluminiowej), która jest gięta i formowana w odpowiedni kształt. Bariera jest więc zwarta, co zabezpiecza teren przed niepożądanymi gośćmi czy hałasem z ulicy, a także utrudnia wgląd na posesję. Pełna blacha jest pokryta powłoką antykorozyjną, która chroni przed rdzą. Ogrodzenie będzie więc pełnić swoją funkcję przez wiele lat – bez konieczności wymiany czy remontu. Ogrodzenia pełne z blachy można wykonać niemal w dowolnych wymiarach czy indywidualnie dobranym kolorze. To sprawia, że łatwo można łatwo dopasować płot do wyglądu budynku czy charakteru otoczenia.

Gdzie sprawdzają się ogrodzenia pełne z blachy?

Tego rodzaju konstrukcje stosuje się wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża prywatność oraz izolacja od hałasu. Są idealne dla posesji zlokalizowanych przy ruchliwych ulicach, ale także dla tych, które sąsiadują z innymi nieruchomościami. Można wykorzystywać je na działkach przemysłowych i prywatnych. Ogrodzenia pełne z blachy są używane do zabezpieczania miejsc parkingowych i ochrony pojazdów przed kradzieżą lub wandalizmem. Znajdują zastosowanie także w ogródkach restauracyjnych, gdyż zapewniają prywatność klientom i dają możliwość stworzenia na nich ciekawych grafik lub innych elementów artystycznych.

Budowa ogrodzeń panelowych

Konstrukcje tego typu składają się z kilku elementów:

  • paneli – są wykonane z drutu ocynkowanego, który jest powlekany warstwą PCV lub malowany proszkowo;
  • słupków – odpowiadają one za stabilizację całości
  • oraz elementów mocujących.

Ogrodzenia panelowe są stosunkowo lekkie oraz łatwe w montażu. Są również odporne na korozję. Dzięki temu przez wiele lat pełnią swoją funkcję, a przy tym estetycznie się prezentują. Ich konstrukcja pozwala na swobodny przepływ powietrza oraz światła słonecznego. Rośliny ozdobne rosnące przy płocie mają więc zapewnione dobre warunki do wzrostu. Jedną z istotnych zalet konstrukcji panelowych jest też atrakcyjna cena, niższa niż w przypadku wielu innych rozwiązań.

Zastosowanie ogrodzeń panelowych

Ze względu na łatwość montażu i demontażu, płoty te mogą być stosowane jako tymczasowe rozwiązanie, np. na placach budowy. Są również stosunkowo tanie w porównaniu do innych rodzajów ogrodzeń, zatem można stawiać je na dużym obszarze, np. wokół działki rekreacyjnej czy terenu przemysłowego. Dzięki temu, że konstrukcje są stosunkowo lekkie, nadają się na grząski teren – w miejsca, w których zbytnie obciążenie terenu może powodować problemy.

Ogrodzenia pełne z blachy i panelowe – pozostałe różnice

Materiał, konstrukcja czy widoczność to niejedyne cechy, którymi różnią się ogrodzenia pełne z blachy i panelowe. Każde z tych rozwiązań wymaga także innych działań w zakresie konserwacji po montażu. Płoty z blachy pełnej trzeba okresowo przeglądać, pod kątem odprysków farby lub zarysowań. Gdy powłoka zostanie przerwana, należy nałożyć na metal kolejną warstwę farby. Ogrodzenia panelowe mają mniejszą powierzchnię, na której mogłaby się gromadzić wilgoć, co czyni je bardziej odpornymi na korozję. Konserwacja ogranicza się więc głównie do czyszczenia i sprawdzania punktów mocowania oraz słupków pod kątem ewentualnych oznak rdzy. Ze względu na małą powierzchnię płotu panelowego, koszt ewentualnego malowania jest niższy.

Wybór odpowiedniego ogrodzenia

Żeby podjąć dobrą decyzję, trzeba przede wszystkim dokładnie przeanalizować swoje potrzeby oraz możliwości finansowe. Jeśli priorytetem jest prywatność i estetyka, ogrodzenie pełne z blachy będzie lepszym rozwiązaniem. Warto zainwestować w konstrukcje panelowe, w sytuacji, gdy najważniejsze są niższe koszty oraz łatwość montażu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl