Budowa domu to wielkie przedsięwzięcie, które będzie od Was wymagało zaangażowania, cierpliwości i dbania o detale. Choć większość przyszłych właścicieli jest pochłonięta planowaniem łazienki lub wyborem płytek do kuchni, warto zawczasu pomyśleć także o sprawach organizacyjnych związanych z samym placem budowy. Dlaczego? Ponieważ w myśl obowiązujących przepisów prawnych, jako właściciele działki, na której powstanie nowa inwestycja, będziecie zobowiązani do ogrodzenia budowy. Podpowiadamy, jak to zrobić i jakie rozwiązania warto brać pod uwagę.
Prawne aspekty zabezpieczania placu budowy
Na początek pokażemy, jak zagadnienie zostało określone przez Ustawodawcę. Kwestie dotyczące ogrodzenia placu budowy reguluje rozdział trzeci Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych.
Mówi on o tym, że: „teren budowy lub robót należy ogrodzić albo w inny sposób uniemożliwić wejście osobom nieupoważnionym” oraz, że „jeżeli ogrodzenie terenu budowy lub robót nie jest możliwe, należy oznakować granice terenu za pomocą tablic ostrzegawczych, a w razie potrzeby zapewnić stały nadzór”. Konstrukcja nie powinna być też wyższa niż 2,2 metra i nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi oraz zwierząt. Tyle w teorii, jak jednak w praktyce wygląda stawianie zabezpieczenia wokół terenu inwestycyjnego?
Zanim do tego przejdziemy, musimy sobie jeszcze powiedzieć, jaki jest cel ogradzania budowy. Choć może wydawać się to oczywiste, to warto podkreślić, że dzięki konstrukcji wokół działki inwestycja jest lepiej chroniona m.in. przed aktami wandalizmu, kradzieżą materiałów składowanych na miejscu czy wypadkami z udziałem osób nieupoważnionych do przebywania na terenie.
Jak postawić ogrodzenie tymczasowe wokół działki?
Część osób podejmuje próbę samodzielnego stawiania konstrukcji wokół działki. Ogrodzenia w takim przypadku wykonane jest najczęściej z siatki leśnej, którą owija się wokół pali. Jest to wersja ekonomiczna ogrodzenia, ale jest to jednocześnie rozwiązanie obarczone dużym ryzykiem błędów. Samodzielnie wykonane bariery są często niestabilne i nietrwałe, przez co ogrodzenie takie może nie spełniać właściwie swoich funkcji. Przejdźmy zatem do nieco trwalszych materiałów, dzięki którym postawiona konstrukcja będzie pewniejszym zabezpieczeniem placu budowy.
Panele pełne – stabilna konstrukcja dla wymagających
Dużą popularnością cieszą się m.in. ogrodzenia tymczasowe pełne. Wykonuje się je z blachy trapezowej, podstaw obciążających, złączki, podpory stabilizującej i szpilki. Postawiona przy użyciu wymienionych elementów konstrukcja jest stabilna i doskonale zabezpiecza teren inwestycyjny. Ogrodzenie pełne tymczasowe wyznacza jednocześnie granice działki, skutecznie chroniąc miejsce przed wizytami osób trzecich.
Innym rozwiązaniem kwestii związanych z koniecznością ogradzania placu budowy są ażurowe panele. Są one stosunkowo tanie i dobrze spełniają swoją funkcję, chroniąc przestrzeń roboczą. Dodatkową zaletą paneli ażurowych jest ich uniwersalny charakter i możliwość wykorzystania także do innych celów niż zabezpieczanie działki budowlanej.
Tymczasowe ogrodzenie terenu inwestycyjnego z barierek
Zamkniętą strefę roboczą można tez zbudować wykorzystując do tego barierki ostrzegawcze PCV. Pozwalają one stworzyć tymczasowe ogrodzenie „łamane” i jako takie stanowią kolejne praktyczne rozwiązanie stosowane przez kierowników budowy oraz właścicieli inwestycji. Alternatywą dla barierek PCV są natomiast modele ochronne wykonane ze stali ocynkowanej.
W naszym sklepie internetowym, specjalizującym się w produktach do stawiania tymczasowych zabezpieczeń budowlanych, znajdziecie gotowe zestawy do budowy zagrodzeń z różnych materiałów. Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem i wyboru najdogodniejszego rozwiązania. Kontaktując się z nami, uzyskacie fachową poradę – nasi specjaliści chętnie wskażą wady i zalety poszczególnych zestawów, dopasowując artykuły do Waszych potrzeb i oczekiwań.