![Tablice ostrzegawcze na budowie - kiedy i jakie stosować?](/userdata/public/news/images/14.jpg)
W przestrzeni, w której prowadzone są roboty budowlane, ryzyko wystąpienia poważnych wypadków jest znacznie wyższe niż w innych środowiskach pracy. W związku z tym koniecznością wymaganą prawnie jest stosowanie na budowie odpowiednich środków bezpieczeństwa. Mogą nimi być m.in. tablice ostrzegawcze.
Tego typu znaki ostrzegawcze są niezbędne do informowania pracowników, inspektorów oraz przechodniów o potencjalnych niebezpieczeństwach i środkach ostrożności, które należy podjąć w danej sytuacji. Ale jak poprawnie je stosować i kiedy dokładnie to robić? Podpowiadamy w tym artykule, zapraszamy więc do dalszej lektury!
Tablice ostrzegawcze na budowę – charakterystyka
Znaki te są zaprojektowane tak, aby szybko przyciągać uwagę i skutecznie przekazywać komunikaty o potencjalnych zagrożeniach. Charakterystyczną cechą tablic ostrzegawczych są kontrastujące barwy (najczęściej jest to zestawienie koloru żółtego i czarnego). Zawierają także uniwersalną symbolikę, zrozumiałą dla osób z różnych kręgów kulturowych. Zazwyczaj ich projekt obejmuje także zwięzłe teksty.
Stosowanie tablic ostrzegawczych na budowie – kiedy to robić?
Urządzenia te powinny być stosowane w każdej sytuacji, która może potencjalnie stwarzać ryzyko dla bezpieczeństwa pracowników i osób postronnych. Tablice ostrzegawcze na budowie wykorzystuje się, jeśli istnieje możliwość wystąpienia pewnych konkretnych zagrożeń, np. związanych z obecnością głębokich wykopów, spadających przedmiotów czy też wysterowania niebezpiecznych substancji chemicznych.
Dodatkowo tablice ostrzegawcze powinny znaleźć się na budowie, na której pojawiają się strefy ograniczonego dostępu, np. dla autoryzowanych pracowników czy strefy, w których wykorzystywane są materiały toksyczne.
Ważne jest, aby dostosowywać obecność tablic ostrzegawczych do aktualnego stanu budowy. Należy je usuwać, gdy dane zagrożenie już nie występuje, a ustawiać wtedy, gdy pojawiają się nowe.
Jak stosować tablice ostrzegawcze na budowie?
Prawidłowe rozmieszczenie tablic ostrzegawczych na budowie jest kluczowe dla zapewnienia bezpiecznego środowiska pracy. Zatem w jaki sposób należy je stosować? Oczywiście zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przy montażu znaków trzeba kierować się przede wszystkim Kodeksem pracy oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej, a także ustawami branżowymi i regulacjami wewnętrznymi przedsiębiorstw.
Należy też pamiętać o tym, że znaki montuje się w miejscach dobrze oświetlonych i widocznych, zarówno w ciągu dnia, jak i po zmroku. Co więcej, montaż znaków musi być przeprowadzony na odpowiedniej wysokości, tak aby były łatwo zauważalne. Nie powinny być zbyt nisko (aby nie zasłoniły ich np. zaparkowane samochody) ani zbyt wysoko, co mogłoby utrudniać ich odczytanie, zwłaszcza osobom niższym lub starszym. Zawsze powinny być zamontowane tak, żeby były stabilne i odporne na warunki atmosferyczne. Należy dobrze zabezpieczyć je przed przewróceniem. Jak stosować tablice ostrzegawcze na budowie? Stosowanie tablic ostrzegawczych na budowie zależy od rodzaju i charakterystyki pracy oraz od specyficznych zagrożeń związanych z danym projektem budowlanym. Wybór tego typu urządzeń jest duży, dlatego można łatwo dobrać model niezbędny w danym momencie. Znaki te mogą bowiem ostrzegać przed różnymi zagrożeniami, takimi jak spadające przedmioty, otwarte wykopy czy niebezpieczne substancje chemiczne. Mogą wskazywać na konieczność stosowania określonych środków ochrony osobistej, takich jak kaski, rękawice czy słuchawki. W zależności od tego, jaki jest charakter budowy, mogą pojawić się na niej tablice ostrzegawcze z napisem:
- Uwaga! Zakaz wstępu osobom nieupoważnionym;
- Uwaga! Roboty budowlane;
- Uwaga! Praca żurawia;
- Uwaga! Prace na wysokości;
- Przejścia nie ma;
- wiele innych.
Na placu budowy można także montować znaki bhp, ostrzegające przed:
- niebezpieczeństwem potknięcia się;
- upadkiem;
- napięciem elektrycznym;
- wiszącymi elementami;
- hałasem.
Stosowanie tablic ostrzegawczych na budowie nie jest niczym skomplikowanym. Jest za to niezbędne dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa, dlatego korzystanie z nich jest obowiązkowe.